Zastosowanie stropów sprężonych w budynkach może być pod wieloma względami korzystne:
Większe rozpiętości
Większe rozpiętości stropów redukują ilość potrzebnych słupów i ścian. W rezultacie otrzymujemy więcej otwartej przestrzeni nie zakłóconej słupami czy ścianami co skutkuje łatwiejszym zaadoptowaniem wnętrza do potrzeb inwestora. Podkreślić należy, że również w przyszłości łatwiej wnętrza w takim obiekcie przetransponować w zależności od wymagań podmiotu wynajmującego budynek.
Czynniki ekonomiczne - oszczędności
Całkowity koszt materiałów, robocizny, deskowań może być mniejszy niż przy tradycyjnym stropie żelbetowym. To zwykle uzależnione jest od rozpiętości stropu. Przy rozpiętościach słupów powyżej 7 m stropy sprężone są zwykle bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż stropy żelbetowe.
Czynniki ekologiczne
Konstrukcje sprężone zmniejszają ilość potrzebnego do budowy betonu i stali w porównaniu z konstrukcjami żelbetowymi, przez co są bardziej przyjazne środowisku redukując ilość wyemitowanych gazów cieplarnianych w tym CO2.
Zmniejszenie grubości i wysokości międzypiętrowej
Przy tych samych obciążeniach użytkowych stropy sprężone będą cieńsze od ich odpowiedników żelbetowych. Może to być wykorzystane do zmniejszenia wysokości między piętrami przy zachowaniu tej samej odlełości między podłogą a sufitem. Wiązać to się może z oszczędnościami na kosztach fasady a przy dużej ilości pięter możliwe jest wprowadzenie dodatkowej kondygnacji zachowując tą samą wysokość budynku.
Zmniejszenie ugięć stropu
Stropy sprężone uginają się mniej niż żelbetowe przy tych samych obciążeniach. Jest to wynikiem ‘unoszącego’ działania odpowiednio profilowanych cięgien. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na różnice ugięcia w stropie żelbetowym i sprężonym jest pełzanie betonu. Zjawisko to powoduje zwiększenie ugięcia stropu z czasem w obecności sił długotrwałych. Ciężar własny stropu jest właśnie taką siłą długotrwałą działąjącą niezmiennnie w czasie. W przypadku stropów sprężonych mamy również doczynienia z innymi siłami działającymi długotrwale a mianowicie z siłami od kabli wypychającymi strop do góry. Siły te dziąłają w środku stropu w kierunku przeciwnym do ciężaru tak więc redukują odkształcenia długotrwałe od pełzania betonu.
Szczelność
W przypadku stropów sprężonych łatwiej osiągnąć szczelność płyty betonowej niż w przypadku stropów żelbetowych. Sprężanie przeciwdziała powstawaniu zarysowań w betonie. Nie każdy strop sprężony będzie wodoszczelny. Uzależnione jest to od uwarunkowań projektowych i wykonawczych. Wybór odpowiedniej mieszanki betonowej jest również ważny, jednak odporność na powstawanie zarysowań w elementach sprężonych sprawia iż częściej wykorzystuje się kablobeton tam gdzie szczelność jest wymagana: zbiorniki, stropodachy, parkingi wielopiętrowe a nawet ściany oporowe.
Wcześniejsze zdjęcie szalunku
Stropy kablobetonowe już po sprężeniu, czyli 3-4 dniach mogą być pozbawione szalunku. Może to się wiązać z oszczędnością gdy jest on wynajmowany i płacimy za każdy dzień.
Transport materiałów
Mniej betonu i stali zbrojeniowej oznacza zmniejszenie zapotrzebowania na jej transport na budowę jak i na terenie budowy. Wiąże się to ze zredukowaniem ilości godzin pracy dźwigu czy roboczogodzin związanych z noszeniem i montażem zbrojenia.
Mniejsze fundamenty
Zmniejszenie grubości stropów powoduje zmniejszenie obciążenia budynku na fundamenty. 1cm daje oszczędność 24kg na m2 powierzchni stropu. Zwykle redukcja grubości stropu przy przeprojektowaniu stropu żelbetowego na kablobetonowy wynosi kilka cm. Ma to oczywisty wpływ na zmniejszenie obciążeń fundamentów a więc może w rezultacie wpłynąć na redukcję kosztów wykonania fundamentów przez zmniejszenie głębokości posadowienia fundamentu (roboty ziemne) i ilości stali i betonu użytego na wykonanie fundamentów (materiały).
Zmniejszenie korozyjności
Sprężanie poprawia właściwości antykorozyjne stropu. Zarysowania, szczeliny w betonowej otulinie zbrojenia są podstawową drogą którą czynniki powodujące korozję dostają się do stali zbrojeniowej. Sprężanie minimalizuje możliwość powstania zarysowań i pęknięć w betonie przez co uszczelnia strop i chroni zbrojenie przed korozjogennym działaniem otoczenia zewnętrznego.